logo

"Posługujemy się dźwiękami, aby tworzyć muzykę, tak jak posługujemy się słowami, aby tworzyć język"

Fryderyk Chopin

Specyfika nauki gry na pianinie

Na efektywność nauki w pewnym stopniu wpływa czas oraz ilość lekcji gry, lecz nie tylko. Sposób prowadzenia lekcji dobierany jest do potrzeb uczącego się i wyklucza samodzielne popełnianie błędów i późniejsze ich „zaćwiczanie”. Sprzyjająca atmosfera oraz wzajemne zrozumienie pozwalają na odpowiednie przyswajanie materiału. Metody nauki gry wybrane są tak, by działały motywująco na dalsze działania muzyczne.

Efektywna nauka możliwa jest już przy jednej lekcji tygodniowo, jednak na sam początek korzystniej jest uczęszczać na lekcje minimum 2 razy w tygodniu. Pozwoli to dokładnie i rzeczowo zapoznać się z niezbędną wiedzą oraz specyfiką gry na fortepianie . Ilość lekcji nie jest bezpośrednio narzucona z góry, zazwyczaj zostaje ona dopasowana do innych obowiązków uczącego się. Tak więc zdarzają się sytuacje, gdy np. pani z grupy wiekowej 50 +, która zawsze marzyła o grze na fortepianie, lecz jej życie zawodowe wykluczyło wcześniej taką możliwość uczęszcza na kilkugodzinne lekcje w trybie nienormowanym. W tej chwili (po roku) posiada swoje pianino oraz potrafi zagrać kilka utworów z nut oraz z pamięci. O tym, że jest niezwykle zadowolona z siebie i spełniła w końcu swoje marzenie nie muszę chyba wspominać.

JAK ODPOWIEDNIO DOBRAĆ ILOŚĆ I CZAS LEKCJI?

Z pewnością dzieci ( do lat 6 ) w przypadku nauki gry od podstaw są w stanie skupić swoją uwagę na czas ok. 30 / 40 minut. Najkorzystniej wówczas korzystać z lekcji krótszych, a częstszych ( 2 - 3 razy w tygodniu). To wpłynie dodatkowo na brak zniechęcenia i chęć dalszej nauki dziecka.

Dzieci starsze mogą korzystać już z lekcji w pełnym wymiarze czasowym. W tym wypadku dobrze jest, gdy dziecko ćwiczy również samodzielnie w domu. Przy 2 - 3 spotkaniach tygodniowo jest możliwość korygowania ćwiczonego materiału tak, by uniknąć popełniania błędów lub przygotować zadany materiał do szkoły muzycznej.

Dla osób dorosłych istotny jest czas spędzany na lekcji z nauczycielem, gdyż później zdarza się, że codzienność nie pozwala na długie, samodzielne ćwiczenie w domu, dlatego też w tym przypadku często zdarzają się spotkania dłuższe ( np. 2 x 1h).

Skontaktuj się teraz:

Alina Kramarz
TEL: +48 508 657 364
mail: kramarzalina@gmail.com
Tworzenie stron WWW: Design Spektrum